גריית עמוד השידרה:

גירוי עמוד השידרה הינו טיפול המבוסס על החדרת אלקטרודות לתעלת עמוד השדרה, דרכן מועבר גירוי חשמלי אל חוט השדרה במגמה לחסום את הולכת הכאב אל המוח. גירוי חשמלי זה נוצר על ידי קוצב הדומה במהותו לקוצב הלב המוכר לכולנו. קוצב זה שולח שדרים חשמליים דרך האלקטרודות הממוקמות בגב החולה. שדרים אילו חוסמים את מעבר אות הכאב למח. במקום תחושת הכאב הלא נעימה, חש המטופל בעיצבוב הדומה למסג' או תחושת נימלול - תחשוה זו נקראת באנגלית Paresthesia.

SpinalCordStimulation

ליבת הטכנולוגיה המשמשת כיום לגירוי עמוד השדרה, פותחה באמצע שנות ה-60. רונאלד מלזאק ופטריק וול, צמד חוקרים מארה"ב פרסמו בכתב העת המדעי Science את תאוריית השער "The Gate Controll Theory" התאוריה גורסת שהפעלה של תחושת רטט מעכבת את תחושת הכאב מלהגיע למח כיוון ששתי התחושות חולקות את אותו מיקום בעמוד השידרה ב-Dorsal Horn Nucleus.

השתלת המערכת מתבצעת בשני שלבים: בשלב ראשון מוחדרת אלקטרודה זמנית לתקופת ניסיון קצרה בת 7-14 יום. במידה ומושגת הקלת כאב משמעותית, מתבצעת בשלב השני השתלת קוצב פנימי קבוע.

לשיטת טיפול זו הצלחה רבה, עם נסיון של כ-40 שנה בכל רחבי העולם. בארץ מבוצעות השתלות אלוהחל משנת 1994 ובשנת 2000 אף הוכנס הטיפול לסל הבריאות.

תיאוריית השער - The Gate Control Theory

תיאוריית השער היא תיאוריה שיכולה להסביר את מנגנוני שיכוך הכאב ע"י טיפולים שונים שאנו מבצעים על מנת להוריד את הכאב.

על פי התיאוריה השליטה בשער, הכאב הוא איזון בין המידע העובר אל חוט השדרה באמצעות סיבי עצב גדולים ומידע העובר אל חוט השדרה באמצעות סיבי עצב קטנים. ללא גירוי כלשהו הן סיבי העצב הגדולים והן הקטנים שקטים וה - Substantia Gelatinosa  שהוא אזור במוח המכיל חומר ג'לטיני אפור שאחראי על סינון או העברת מידע של כאב ובו יש נוירונים המעכבים כאב חוסם את מעבר האות לתאי ה - Transmission Cell  המגיעים למח, ואין כל כאב וכעת ה"שער סגור". עם קבלת גירוי כאב, סיבי עצב קטנים הופכים פעילים. הם מפעילים את ה- Transmission cells,  אבל במקביל חוסמים את ה - Substantia Gelatinosa אשר בדר"כ חוסמים את העברת השדר מתאי ה- T למוח. התוצאה היא "שער פתוח", ולכן יש כאב. במילים אחרות, הכאב הוא מצב בו השדר מהסיבים שנוטים להפיץ את דחף הכאב גוברים על השדר המגיע מהסיבים הנוטים לחסום כזה דחף.

gate

ובאופן מעט פחות פורמאלי ננסה להסביר... מי מאיתנו לא קיבל פעם מכה ובאותה השנייה, הוא מייד שפשף את המקום? הרעיון מאחורי השפשוף הוא לנסות לחסום את ה"שער" שדרכו עובר השדר של הכאב למוח. לפי התיאוריה, ברמת חוט השדרה ישנו שער שמעביר את השדר למוח. השער הזה משותף הן לכאב והן לשדרים אחרים. השדרים האחרים הם מסוג שמעביר למשל חום וקור, תחושה, לחץ וכו'. בעת כאב, הרקמה שנפגעת משדרת למוח באמצעות קולטנים באזור דרך השער, כואב לי. המוח מקבל את השדר וכך אנו מרגישים את תחושת הכאב. משום שהשער משותף הן לכאב והן לשדרים האחרים, אפשר לנסות ולעקב את השדר של הכאב למוח באמצעות תפיסת השער על ידי השדרים האחרים. כאשר אנו רוצים לנסות לחסום את מעבר שדר הכאב באותו השער, אנו ננסה לעורר את השדרים האחרים.

כל המידע באתר זה הינו לידיעה בלבד ואינו בא להחליף התייעצות עם רופא. אין לראות במידע המוצג באתר כהמלצה טיפולית כלשהיא
All content of this website is for information purposes only. The information is provided to support information and advice from healthcare professionals. The information on this website should not be taken to substitute the expertise and judgement of your regular doctor, pharmacist or other healthcare professional.
© 2017 Medogar Medical Equipment LTD. All Rights Reserved. Designed By JoomShaper

Search