אנטומיה:

מערכת העצבים – קולטת גירויים מן הסביבה ומאברי הגוף השונים באמצעות תאי חישה הנקראים רצפטורים. המערכת מעבירה את הגירויים הללו אל המח , מעבדת אותם ומגיבה עליהם באמצעות שרירים ובלוטות.

מערכת העצבים נחלקת ל- 2 חלקים:

1.Central Nervous System – CNS – מערכת העצבים המרכזית.

2.Peripheral Nervous System – PNS – מערכת העצבים ההיקפית.

הCNS כוללת את המח הממוקם בגולגולת – Cranium , וחוט שדרה הנמצא בתוך עמוד שדרה – Spine/Spinal Column. anatomyכאשר אנו מדברים על המח אנו מדברים על המח הגדול – Cerebrum , המח הקטן – Crerbellum וגזע המח – Brain Stem. גזע המח נחלק ל-3: המח התיכון , הגשר , המח המאורך. גם חוט השדרה נחשב למח אך אנו קוראים לו Spinal Cord.

מערכת העצבים ההיקפית מורכבת מעצבים היוצאים ממערכת העצבים המרכזית ומגיעים אל הפריפריה. המערכת כוללת את:

  1. העצבים הקרניאליים – Cranial Nerves – שמקורם בגזע המח ויוצאים דרך חרירים בגולגולת [ומכאן שמם].
  2. העצבים הספינליים – Spinal Nerves – מקורם בחוט השדרה והם יוצאים דרך חרירים בעמוד השדרה.
  3. עצבים אוטונומיים – Aotonomic Nerves – מקורם בגזע המח ועמוד השדרה והם מתלווים לספינליים ולקרניאליים.spinediagram

מערכת העצבים על שני חלקיה [CNS,PNS] נושאת בחובה שני מרכיבים: סומטי ואוטונומי. המרכיב הסומטי מעצבב מבנים אשר מתייחסים אל השלד (Soma – גוף). המרכיב האוטונומי מעצבב מבנים פנימיים בתוך הגוף שנקראים Viscera – ויסרות. 

חוליות עמוד השדרה מונחות האחת על השנייה ומופרדות על ידי הדיסקים הבין חוליתיים. ישנן 33 חוליות בעמוד שדרה. האזור בחוט השדרה שממנו יוצא זוג נתון של עצבים ספינליים נקרא Segment (פרק , פלח , מקטע). שמות הסגמנטים: C1-7 באזור הצווארי , T1-T12 באיזור החזה , L1-L5 באיזור הלומברי , S1-S5 באיזור הסקרלי ו-C0 בעצם הזנב.

העצב הספינלי מתפצל לשני ענפים - Dorsal & Ventral rami (ביחיד ramus). הענפים הקדמיים הולכים לצדדים וקדימה לאורך הצוואר , חזה , אגן , מותן , עצם הזנב והגפיים. האחוריים הולכים אל החלק האחורי של הצוואר ואל הגב (לא מגיעים אל עצם הזנב).

חוט השדרה עשוי סיבים עבים של עצבים אשר עוברים מהראש עד האגן ודרכם זורם מידע דו כיווני בין המוח לפריפריה. בין כל שתי חוליות מפריד מבנה סחוסי מיוחד הנקרא דיסק. הדיסק נמצא בין גופי החוליות, קדמית לחוט השדרה. כל דיסק מכיל חלק מרכזי רך, נוזלי למחצה, הנקרא נוקלאוס (גרעין הדיסק). הוא מוקף על ידי מבנה רצועתי המהווה את הדיסק ההיקפי.

הדיסק משמש כבולם זעזועים וציר תנועה של החוליות. הדיסקים יכולים לשנות צורתם, מאפשרים תנועה של חוליה אחת על השנייה, ובכך מאפשרים תנועתיות של עמוד השדרה תוך כדי שמירה על יציבתו. במפגש החוליות והדיסקים נוצרים מספר מפרקים. כל מפרק מחובר על ידי מעטפת מפרקית ורצועות אשר מספקות ייצוב סטטי. את החוליות, הדיסקים והמפרקים מכסה מערכת שרירים רחבה מהאגן ועד הגולגולת. מערכת זו מספקת את הייצוב הדינאמי לעמוד השדרה ואת התנועה שלו. בין כל שתי חוליות קיים גם מעבר צר, דו צדדי, המאפשר יציאה של שורשי העצבים מחוט השדרה. עצבים אלו, מספקים את השרירים בכוח ואת העור בתחושה. במילים אחרות, אלו הם עצבים שבעזרתם אנו יכולים לזוז, להרגיש טמפרטורה, לחץ וכאב. פגיעה בסיבים אלו על ידי לחץ או גירוי יכולה לגרום לכאב ברגל או ביד.

כל המידע באתר זה הינו לידיעה בלבד ואינו בא להחליף התייעצות עם רופא. אין לראות במידע המוצג באתר כהמלצה טיפולית כלשהיא
All content of this website is for information purposes only. The information is provided to support information and advice from healthcare professionals. The information on this website should not be taken to substitute the expertise and judgement of your regular doctor, pharmacist or other healthcare professional.
© 2017 Medogar Medical Equipment LTD. All Rights Reserved. Designed By JoomShaper

Search