אם אתה סובל מכאב כרוני, אינך לבד. כאב כרוני משפיע על מיליוני אנשים ברחבי העולם. במקרים רבים, בעיה זו אינה זוכה לתשומת-לב טיפולית נאותה, וללא טיפול היא עלולה להשפיע לרעה על כל היבט בחייך.

מהו כאב כרוני ?

השלב הראשון בהקלה על הכאב ושיקום יכולתך ליהנות מפעילויות כאלה ואחרות הנו להבין מהו כאב ומדוע אנו חשים אותו. כאב הנו התגובה הטבעית של הגוף לפגיעה או לנזק אפשרי. כאב מופיע כשקצות עצבים מיוחדים, המכונים קולטני כאב, מפעילים אות העובר דרך חוט השדרה אל המוח שם הוא מזוהה ככאב. אותות אלה עשויים להשתחרר בתגובה למחלה, לפציעה או לשינויים כימיים בתוך הגוף.כשהכאב נמשך זמן רב, הוא מכונה כאב כרוני.lowerbackpain

כאב כרוני מוגדר באופן כללי ככאב, הנגרם עקב מחלה או פציעה ונמשך שישה חודשים או יותר. כאב זה עלול להיות קשה לטיפול, מכיוון שלעתים קרובות מקור הכאב אינו ידוע והכאב משתנה באופן ניכר מאדם לאדם. כאב כרוני עשוי גם להשתנות במהלך היום – בהתאם לפעילות, למצב הרוח, לרמת המתח או למצב הבריאותי הכללי. 

כאב כרוני נחלק לשתי קטגוריות – נוסיספטיבי ונוירופתי. ההבדל בין הקטגוריות הנו הגורם לכאב, כיצד הוא מורגש וסוגי הטיפולים העשויים לסייע לו.

כאב נוסיספטיבי

כאב נוסיספטיבי הנו כאב עמום או חד, העשוי להיות קל או חמור. ברוב המקרים, ניתן למתן סוג זה של כאב על ידי הסרה של הגורם לגירוי או על ידי טיפול רפואי בגורם זה. כאב סרטן וכאבי מפרקים הם הסוגים הנפוצים של כאב כרוני נוסיספטיבי. ברוב המקרים, כאב נוסיספטיבי מגיב היטב לתרופות לשיכוך כאבים, לחומרים נוגדי-דלקת או לטיפולים תרופתיים אחרים. כאב זה אינו מגיב היטב בדרך כלל לגירוי עצבי.

כאב נוירופתי

כאב נוירופתי הנו התגובה של הגוף לפציעה, למחלה או לטראומה. כאב זה מוגבל בדרך כלל לאזור קטן (לדוגמה, טראומה הנגרמת על ידי ניתוח). כאב נוירופתי עשוי להיות חד, חזק, הולם או דוקר. כאב זה עשוי גם להתבטא כתחושת שריפה, כתחושת עקצוץ או כהעדר תחושה. ברוב המקרים, כאב נוירופתי אינו מגיב ככאב נוסיספטיבי לטיפולים רגילים נגד כאב (לדוגמה, תרופות ללא-מרשם ותרופות במרשם לשיכוך כאבים). בניגוד לכאב נוסיספטיבי, לעתים קרובות ניתן לטפל בכאב נוירופתי באמצעות גירוי עצבי. גירוי עצבי אינו מטפל בגורם לכאב אלא בסימפטומים של כאב זה. גירוי עצבי משמש זה מכבר לטיפול בכאב הנובע מתסמונת ניתוח הגב הכושל (FBSS), מתסמונת שלאחר כריתת קשת החוליה או ממחלות נוירופתיות אחרות. ברר עם הרופא שלך אם גירוי עצבי עשוי להתאים לכאב שאתה סובל ממנו. 

radiofrequency

טיפול בגלי רדיו  Radio-Frequency

השימוש בגלי רדיו לטיפולים בכאב הפך בשנים האחרונות לפופולארי במיוחד. הבסיס לטכנולוגיה זו הוא הפעלת גלי רדיו בתדר גבוה, ואלה גורמים להתחממות הרקמה. הסיבה לשימוש בטכנולוגיה זו היא שחימום רגיל על ידי נקודת להט (כמו במנורה) גורם לפיזור לא אחיד של החום ברקמות. החום עוקב אחרי כמות הנוזלים ברקמה, ולא ניתן לשלוט על גודל הפיזור. ואילו בטכנולוגיית גלי הרדיו, המחט המוחדרת לרקמה משמשת כאנטנת שידור. מקור החימום אינו המחט אלה גלי הרדיו המתפזרים ככדור סביב קצה המחט, ולכן החימום סדיר וניתן לשליטה בגודלו ובטמפרטורה המבוקשת. מאחר שהמחטים דקות (22G), קל לבצע את הפרוצדורה עם מעט כאב וללא נזק רקמתי מתהליך ההחדרה.

ישנן שתי שיטות הפועלות על בסיס גלי הרדיו. השיטה הראשונה נקראת: Thermal Radio-Frequency ומבוססת על הרס החלבונים ברקמת העצב על ידי חימומו לשמונים מעלות צלזיוס. שיטה זו משמשת בעיקר להרס של העצב הפאצטלי (Median Branch), שהוא העצב האחראי להולכת הכאב מהמפרקים הפאצטליים בגב. השיטה משמשת גם להרס של המסילות הסימפטטיות במעברם ליד גוף החוליות. 

טיפול נוסף המבוסס על גלי רדיו שהתפתח בעשור האחרון היא שיטת ה-Pulsed Radio Frequency. שיטה זו זוכה לפופולאריות גבוהה לאחרונה עקב מיעוט תופעות הלוואי והסיבוכים. השיטה מתאימה לחולים עם פגיעה עצבית משנית ללחץ דיסקלי או לאחר ניתוחי גב. העיקרון הפיזיולוגי מאחורי השיטה עדיין אינו ברור לחלוטין. תיאוריה אחת טוענת כי הפולסים החשמליים משנים את המבנה העצבי ברמת Dorsal Root Ganglion כך שההיפר-סנסיטיזציה שנוצרה נעלמת. תיאוריה אחרת טוענת כי החימום העדין לטמפרטורה של 42-40 מעלות צלזיוס פוגע רק בסיבים הדקים חסרי עטיפות המיאלין מסוג C ובסיבים הסימפטטיים, המוליכים את הכאב. בגישה מלעורית ממקמים את המחט בחלקה האחורי של הפורמינה הלטרלית שדרכה עוזב העצב את עמוד השדרה, בגובה הרלוונטי לכאב. דרך המחט נותנים סידרה של פולסים בתדר גבוהה לאזור ה-Dorsal Root Ganglion למשך 120-80 שניות פעמים. פרק הזמן עד לשיפור הוא כשלושה שבועות

* מתוך המאמר "שיטות פולשניות לטיפול בכאבי גב" של ד"ר סילביו בריל (מנהל היחידה לטיפול בכאב במרכז הרפואי סוראסקי בתל אביב) וד"ר איתי גור אריה (מנהל היחידה לטיפול בכאב במרכז הרפואי ע"ש שיבא תל השומר) - פורסם בכתב העת הישראלי לשיכוך כאב וטיפול פלאטיבי מס' 1 יוני 2008

צרו קשר

ניתן ליצור קשר באימייל: This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

הנכם מתבקשים ליצור קשר בשעות העבודה בין השעות 8:00 בבוקר ל-16:00 אחר הצהריים
במקרים דחופים ניתן ליצור קשר גם מעבר לשעות העבודה.

 

 

שם תפקיד נייד אי-מייל
eddie כהן אדי מנכ"ל ובעלים 052-2302072 This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.
nadav אברמסון נדב סמנכ"ל 052-4830689 This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.
amir גורן אמיר מנהל מוצר 052-2997917 This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

מהי השתלת אלקטרודה לגירוי תוך מוחי?

DBS הינו טיפול מתקדם לחולי פרקינסון עם הפרעות תנועה קשות. הטיפול המורכב נעשה במספר שלבים המצריכים דיוק רב וביצוע על ידי מומחים שונים המשולבים במערך רב תחומי. ראשיתה של השיטה היא בשנות האלפיים, אז התפתחה הטכניקה הניתוחית להשתלת אלקטרודות גירוי במוח להליך מתוחכם ביותר, עתיר טכנולוגיה, הדורש דיוק ביצוע ברמות של חלקי המילימטר, תוך שימוש במחשב ובסיוע אמצעי הדמיה ייחודי, המתבסס על שילוב התמונות המתקבלות מדימות CT ו-MRI. שילוב זה מאפשר דיוק רב בניווט האלקטרודה אל אזור "היעד" שכל גודלו מילימטרים ספורים, בדומה למכשיר ניווט דמוי GPS משוכלל, המוביל את המנתח בדרך הקצרה והבטוחה ביותר אל היעד. מערכת רישום חשמלי של גלי המוח מסייעת בניווט. באמצעות זיהוי הפעילות החשמלית האופיינית לגרעין התת-תלמי, מאתרים את המקום הנכון וכך קובעים את מיקומה המדויק של האלקטרודה. בנוסף, מוודאים את המיקום גם על-ידי בדיקה פיזית של החולה ורואים כי תסמיני המחלה פוחתים משמעותית כבר בשלב זה. לשם כך נדרש שיתוף הפעולה של החולה ולכן חלק גדול מן הניתוחים מתבצע הניתוח בהרדמה מקומית בלבד, כאשר החולה ער!.

השלב השני בניתוח הוא השתלת הנוירוסטימולטור (קוצב), המושתל באזור החזה תחת עצם הבריח, כמו קוצב לב. שלב זה יכול להתבצע בהמשך לשלב הראשון של השתלת האלקטרודה או להתבצע בזמן מאוחר יותר (כשבוע עד חודש, תלוי ברופא המטפל). בשלב זה, הכבל העדין המקשר בין האלקטרודה לנוירוסטימולטור נמשך מתחת העור לאורך העורף, מאחורי האוזן ומתחת לעור הקרקפת. השתלת הנוירוסטימולטור מתבצעת בהרדמה מלאה.

לאחר הניתוח החולה מגיע אל רופא שמתכנת את הקוצב. נדרשת תקופת כוונון שנעה בין ימים לשבועות, עד להשגת האפקט התרפויטי המרבי. הליך זה של כוונון דורש מיומנות וסבלנות של החולה והרופא כאחד, ודורש מיומנות רבה עם מעקב צמוד.

סרטון אנימציה קצר המתאר את עקרון הפעולה של השתלת אלקטרודה לגירוי תוך מוחי:

אנאטומיה:

מערכת העצבים – קולטת גירויים מן הסביבה ומאברי הגוף השונים באמצעות תאי חישה הנקראים רצפטורים. המערכת מעבירה את הגירויים הללו אל המח , מעבדת אותם ומגיבה עליהם באמצעות שרירים ובלוטות.

מערכת העצבים נחלקת ל- 2 חלקים:

1.Central Nervous System – CNS – מערכת העצבים המרכזית.

2.Peripheral Nervous System – PNS – מערכת העצבים ההיקפית.

הCNS כוללת את המח הממוקם בגולגולת – Cranium , וחוט שדרה הנמצא בתוך עמוד שדרה – Spine/Spinal Column. anatomyכאשר אנו מדברים על המח אנו מדברים על המח הגדול – Cerebrum , המח הקטן – Crerbellum וגזע המח – Brain Stem. גזע המח נחלק ל-3: המח התיכון , הגשר , המח המאורך. גם חוט השדרה נחשב למח אך אנו קוראים לו Spinal Cord.

מערכת העצבים ההיקפית מורכבת מעצבים היוצאים ממערכת העצבים המרכזית ומגיעים אל הפריפריה. המערכת כוללת את:

  1. העצבים הקרניאליים – Cranial Nerves – שמקורם בגזע המח ויוצאים דרך חרירים בגולגולת [ומכאן שמם].
  2. העצבים הספינליים – Spinal Nerves – מקורם בחוט השדרה והם יוצאים דרך חרירים בעמוד השדרה.
  3. עצבים אוטונומיים – Aotonomic Nerves – מקורם בגזע המח ועמוד השדרה והם מתלווים לספינליים ולקרניאליים.spinediagram

מערכת העצבים על שני חלקיה [CNS,PNS] נושאת בחובה שני מרכיבים: סומטי ואוטונומי. המרכיב הסומטי מעצבב מבנים אשר מתייחסים אל השלד (Soma – גוף). המרכיב האוטונומי מעצבב מבנים פנימיים בתוך הגוף שנקראים Viscera – ויסרות. 

חוליות עמוד השדרה מונחות האחת על השנייה ומופרדות על ידי הדיסקים הבין חוליתיים. ישנן 33 חוליות בעמוד שדרה. האזור בחוט השדרה שממנו יוצא זוג נתון של עצבים ספינליים נקרא Segment (פרק , פלח , מקטע). שמות הסגמנטים: C1-7 באזור הצווארי , T1-T12 באיזור החזה , L1-L5 באיזור הלומברי , S1-S5 באיזור הסקרלי ו-C0 בעצם הזנב.

העצב הספינלי מתפצל לשני ענפים - Dorsal & Ventral rami (ביחיד ramus). הענפים הקדמיים הולכים לצדדים וקדימה לאורך הצוואר , חזה , אגן , מותן , עצם הזנב והגפיים. האחוריים הולכים אל החלק האחורי של הצוואר ואל הגב (לא מגיעים אל עצם הזנב).

חוט השדרה עשוי סיבים עבים של עצבים אשר עוברים מהראש עד האגן ודרכם זורם מידע דו כיווני בין המוח לפריפריה. בין כל שתי חוליות מפריד מבנה סחוסי מיוחד הנקרא דיסק. הדיסק נמצא בין גופי החוליות, קדמית לחוט השדרה. כל דיסק מכיל חלק מרכזי רך, נוזלי למחצה, הנקרא נוקלאוס (גרעין הדיסק). הוא מוקף על ידי מבנה רצועתי המהווה את הדיסק ההיקפי.

הדיסק משמש כבולם זעזועים וציר תנועה של החוליות. הדיסקים יכולים לשנות צורתם, מאפשרים תנועה של חוליה אחת על השנייה, ובכך מאפשרים תנועתיות של עמוד השדרה תוך כדי שמירה על יציבתו. במפגש החוליות והדיסקים נוצרים מספר מפרקים. כל מפרק מחובר על ידי מעטפת מפרקית ורצועות אשר מספקות ייצוב סטטי. את החוליות, הדיסקים והמפרקים מכסה מערכת שרירים רחבה מהאגן ועד הגולגולת. מערכת זו מספקת את הייצוב הדינאמי לעמוד השדרה ואת התנועה שלו. בין כל שתי חוליות קיים גם מעבר צר, דו צדדי, המאפשר יציאה של שורשי העצבים מחוט השדרה. עצבים אלו, מספקים את השרירים בכוח ואת העור בתחושה. במילים אחרות, אלו הם עצבים שבעזרתם אנו יכולים לזוז, להרגיש טמפרטורה, לחץ וכאב. פגיעה בסיבים אלו על ידי לחץ או גירוי יכולה לגרום לכאב ברגל או ביד.

אנחנו מייצגים:

Abbott Thermo OLI linkage
כל המידע באתר זה הינו לידיעה בלבד ואינו בא להחליף התייעצות עם רופא. אין לראות במידע המוצג באתר כהמלצה טיפולית כלשהיא
All content of this website is for information purposes only. The information is provided to support information and advice from healthcare professionals. The information on this website should not be taken to substitute the expertise and judgement of your regular doctor, pharmacist or other healthcare professional.
© 2017 Medogar Medical Equipment LTD. All Rights Reserved. Designed By JoomShaper

Search