אם אתה סובל מכאב כרוני, אינך לבד. כאב כרוני משפיע על מיליוני אנשים ברחבי העולם. במקרים רבים, בעיה זו אינה זוכה לתשומת-לב טיפולית נאותה, וללא טיפול היא עלולה להשפיע לרעה על כל היבט בחייך.

מהו כאב כרוני ?

השלב הראשון בהקלה על הכאב ושיקום יכולתך ליהנות מפעילויות כאלה ואחרות הנו להבין מהו כאב ומדוע אנו חשים אותו. כאב הנו התגובה הטבעית של הגוף לפגיעה או לנזק אפשרי. כאב מופיע כשקצות עצבים מיוחדים, המכונים קולטני כאב, מפעילים אות העובר דרך חוט השדרה אל המוח שם הוא מזוהה ככאב. אותות אלה עשויים להשתחרר בתגובה למחלה, לפציעה או לשינויים כימיים בתוך הגוף.כשהכאב נמשך זמן רב, הוא מכונה כאב כרוני.lowerbackpain

כאב כרוני מוגדר באופן כללי ככאב, הנגרם עקב מחלה או פציעה ונמשך שישה חודשים או יותר. כאב זה עלול להיות קשה לטיפול, מכיוון שלעתים קרובות מקור הכאב אינו ידוע והכאב משתנה באופן ניכר מאדם לאדם. כאב כרוני עשוי גם להשתנות במהלך היום – בהתאם לפעילות, למצב הרוח, לרמת המתח או למצב הבריאותי הכללי. 

כאב כרוני נחלק לשתי קטגוריות – נוסיספטיבי ונוירופתי. ההבדל בין הקטגוריות הנו הגורם לכאב, כיצד הוא מורגש וסוגי הטיפולים העשויים לסייע לו.

DBS Infinity

מהי השתלת אלקטרודה לגירוי תוך מוחי?

DBS הינו טיפול מתקדם לחולי פרקינסון עם הפרעות תנועה קשות. הטיפול המורכב נעשה במספר שלבים המצריכים דיוק רב וביצוע על ידי מומחים שונים המשולבים במערך רב תחומי. ראשיתה של השיטה היא בשנות האלפיים, אז התפתחה הטכניקה הניתוחית להשתלת אלקטרודות גירוי במוח להליך מתוחכם ביותר, עתיר טכנולוגיה, הדורש דיוק ביצוע ברמות של חלקי המילימטר, תוך שימוש במחשב ובסיוע אמצעי הדמיה ייחודי, המתבסס על שילוב התמונות המתקבלות מדימות CT ו-MRI. שילוב זה מאפשר דיוק רב בניווט האלקטרודה אל אזור "היעד" שכל גודלו מילימטרים ספורים, בדומה למכשיר ניווט דמוי GPS משוכלל, המוביל את המנתח בדרך הקצרה והבטוחה ביותר אל היעד. מערכת רישום חשמלי של גלי המוח מסייעת בניווט. באמצעות זיהוי הפעילות החשמלית האופיינית לגרעין התת-תלמי, מאתרים את המקום הנכון וכך קובעים את מיקומה המדויק של האלקטרודה. בנוסף, מוודאים את המיקום גם על-ידי בדיקה פיזית של החולה ורואים כי תסמיני המחלה פוחתים משמעותית כבר בשלב זה. לשם כך נדרש שיתוף הפעולה של החולה ולכן חלק גדול מן הניתוחים מתבצע הניתוח בהרדמה מקומית בלבד, כאשר החולה ער!

גריית עמוד השידרה:

גירוי עמוד השידרה הינו טיפול המבוסס על החדרת אלקטרודות לתעלת עמוד השדרה, דרכן מועבר גירוי חשמלי אל חוט השדרה במגמה לחסום את הולכת הכאב אל המוח. גירוי חשמלי זה נוצר על ידי קוצב הדומה במהותו לקוצב הלב המוכר לכולנו. קוצב זה שולח שדרים חשמליים דרך האלקטרודות הממוקמות בגב החולה. שדרים אילו חוסמים את מעבר אות הכאב למח. במקום תחושת הכאב הלא נעימה, חש המטופל בעיצבוב הדומה למסג' או תחושת נימלול - תחשוה זו נקראת באנגלית Paresthesia.

SpinalCordStimulation

ליבת הטכנולוגיה המשמשת כיום לגירוי עמוד השדרה, פותחה באמצע שנות ה-60. רונאלד מלזאק ופטריק וול, צמד חוקרים מארה"ב פרסמו בכתב העת המדעי Science את תאוריית השער "The Gate Controll Theory" התאוריה גורסת שהפעלה של תחושת רטט מעכבת את תחושת הכאב מלהגיע למח כיוון ששתי התחושות חולקות את אותו מיקום בעמוד השידרה ב-Dorsal Horn Nucleus.

אנטומיה:

מערכת העצבים – קולטת גירויים מן הסביבה ומאברי הגוף השונים באמצעות תאי חישה הנקראים רצפטורים. המערכת מעבירה את הגירויים הללו אל המח , מעבדת אותם ומגיבה עליהם באמצעות שרירים ובלוטות.

מערכת העצבים נחלקת ל- 2 חלקים:

1.Central Nervous System – CNS – מערכת העצבים המרכזית.

2.Peripheral Nervous System – PNS – מערכת העצבים ההיקפית.

הCNS כוללת את המח הממוקם בגולגולת – Cranium , וחוט שדרה הנמצא בתוך עמוד שדרה – Spine/Spinal Column. anatomyכאשר אנו מדברים על המח אנו מדברים על המח הגדול – Cerebrum , המח הקטן – Crerbellum וגזע המח – Brain Stem. גזע המח נחלק ל-3: המח התיכון , הגשר , המח המאורך. גם חוט השדרה נחשב למח אך אנו קוראים לו Spinal Cord.

כל המידע באתר זה הינו לידיעה בלבד ואינו בא להחליף התייעצות עם רופא. אין לראות במידע המוצג באתר כהמלצה טיפולית כלשהיא
All content of this website is for information purposes only. The information is provided to support information and advice from healthcare professionals. The information on this website should not be taken to substitute the expertise and judgement of your regular doctor, pharmacist or other healthcare professional.
© 2017 Medogar Medical Equipment LTD. All Rights Reserved. Designed By JoomShaper

Search